Letní prázdniny u Salesiánů

Již poněkolikáté skupina dobrovolníků ze Salesiánského klubu mládeže pod vedením Lídy Dvořákové připravila pro děti nejen z Jiříkova program na letní prázdniny.

Jako první byl tábor na chatě Hubertka v Jizerských horách. Odjížděli jsme 15. července z rumburského nádraží. Veškerá zavazadla a materiál nám ochotně odvezl pan Radek Fryč z firmy JS stavby Rumburk. Na cestu vlakem přes Liberec, Raspenavu do Bílého potoka se proto mohly děti vydat jen s batůžky a svačinou. Po krátké cestě od nádraží se před námi uprostřed lesa objevila chata Hubertka, kde jsme se ubytovali a první večer si u táboráku opekli buřty. Další dny jsme trávili hrami střídavě venku i v chatě a několika výlety. Během nich jsme navštívili spoustu krásných míst Jizerských hor. Podívali jsme se do Lázní Libverda, na Obří sud, Smědavu, vystoupali jsme na Smrk, Polední a Pytlácké kameny a navštívili i jedno z nejhezčích míst v republice, horskou osadu Jizerku. Na výlety většinou s dětmi chodili vedoucí Iveta Poučová, Honza Dvořák, Tomáš Michlík a Filip Schmutzer. K ruce jsme měli pomocníky Míšu Garžovou a Martina Tančiboka. Když jsme se z výletu vrátili, pokaždé na nás čekala nějaká dobrota z kuchyně, kterou měli pevně v rukou Lída Dvořáková a Jitka Garžová.

Jeden z posledních výletů byl do Liberce. Vlakem a tramvají jsme dojeli do Horního Hanychova a sedačkovou lanovkou vyjely na Ještědský hřeben. Cestou přes Pláně, Šámalku a Rašovku jsme dorazili na Javorník. Během cesty se nám otvírali krásné výhledy a obě strany hřebene. Část výpravy si šla prohlédnout nově otevřený Obří sud a zbytek spěchal k bobové dráze, kde se alespoň jednou každý svezl.

Poslední den si děti měnili body, které si vyhráli v celotáborové hře, za odměny. Ty nám poskytli OS Pohádkový les Jiříkov, Ratio Rumburk s.r.o., MIC Rumburk a ODS. Spoustu propagačních materiálů nám za Ústecký kraj věnoval radní Radek Vonka a za Liberecký kraj radní Lidie Vajnerová.

V polovině srpna se uskutečnilo ještě Stanování na jiříkovské faře. Akce nebyla jen o stanování, ale hlavně o spoustě výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí. Při prvním celodenním výletu se děti podívali do německé části národního parku, na skalní most Bastei, do lázeňského městečka Rathen a navštívili modelovou železnici. Zajímavé pro děti bylo i to, že na výlet jeli autobusem, vlakem i lodí. Druhý den jsme se podívali na Jiříkov z rozhledny na kopci Schlechteberg. Další výlety byly opět celodenní. První byl do Liberce, kde si nejdříve děti poslechli spoustu zajímavé teorie z úst městské policistky a preventistky bezpečnosti dopravy. Všechny získané poznatky si poté vyzkoušeli na hřišti pod jejich dohledem. V areálu hřiště jsme se naobědvali a vyrazili di liberecké ZOO. Cílem dalšího výletu byl hrad Bezděz, kam jsme si vyšlápli z Doks.

Na stanování se podílela stejná parta dobrovolníků jako na táboře, v kuchyni pomohla navíc Helena Marková.

Myslím, že oba tábory se povedly a začínáme připravovat program na příští školní rok. Už nyní můžeme prozradit, že nás čeká několik výletů, o jarních prázdninách pobyt na horách, Noc s Andersenem, pár tematických akcí a příští prázdniny se nám snad podaří připravit další tábor. Během nadcházejícího školního roku bude na jiříkovské faře probíhat několik zájmových kroužků. O nich i dalších akcích informujeme na stránkách Jiříkovských novin a na webu www.jirikov.info, kde jsou i fotografie z většiny akcí.

Za pomoc při přípravě, organizaci a vedení tábora všem ještě jednou velké DÍKY.

Jan Dvořák, dobrovolník Salesiánského klubu mládeže