Tipy na výlet

Tisk PDF

Jiříkov ze "Šluknováku"Krajina v okolí Jiříkova je turisticky též lákavá, jakožto celé Šluknovsko, jímavě prostá, tvarově rozmanitá a přitom působí uklidňujícím dojmem. Procházky jsou fyzicky nenáročné a bohaté na zážitky. Jiříkov může sloužit jako východisko pro turisticky zajímavé trasy či návštěvy sousedních obcí nebo státu (SRN).

Informace o zajímavostech ve městě získáte na stránce památky.

V Jiříkově najdeme kostel sv. Jiřího z let 1724 - 1728 a také hraniční přechod do německého Neugersdorfu a Sheiffenensdorfu. Za shlédnutí stojí náměstíčko s barokním sousoším z roku 1769.

Jitrovník, kupa (509 m n.m.) tvořena granodioritem - hornina příbuzná žule - se nalézá poblíž Jiříkova (na severo-západ, směrem na Šluknov). Vrcholek je zalesněn, ale dílčí výhledy od spodního okraje lesa na jižním a západním svahu tu jsou. Výskyt vzácnějších druhů sítinových rostlin (sítina tenká, bika studená).

Vyhlídka, nezalesněné čedičové návrší (449 m n.m.) ve Šluknovské pahorkatině, 1 km jižně od Filipova a 2,5 km na jiho-východ od Jiříkova poblíž státní hranice. Výhled do severo-západní části horizontu.

Z Vyhlídky je to jen kousek na Bismarkovu věž (Bismarckturm) v sousedním Neugersdorfu. Tato 19,5m vysoká věž stojí na kopci Hutungsberg (474 m. n. m). Otevřeno je v období duben-říjen o sobotách, nedělích a dnech pracovního volna od 14:00 - 17:00 hodiny.

schlechteberg_thumbNedaleko je také další rozhledna, na kopci Schlechteberg, kam se dá dostat z Ebersbachu. Na vrcholu kopce je zmiňovaná rozhledna a nedaleko na sever od ní je restaurace (viditelná na mapy.cz – GPS Loc: 50°59'57.72"N, 14°35'23.506"E). Jedná se o chatu Humboldt s místním vlastivědným muzeem v horním patře a restaurací v přízemí -  restaurace 25 míst, sál 100 míst, 14 míst klubovna, venkovní terasa 60 míst, otevřeno PO – NE, kromě úterý, od 11h do 22h. Navíc je v okolí chaty téměř 100 let stará zahrada v alpském stylu.

Informace jsou čerpány z oficiálních stránek města Ebersbach/SA, encyklopedie Wikipedia a částečně z odkazů Google.Mohlo by Vás zajímat